Shiba Inu Canada

the National Breed Club

header photo

EVENTS

Shiba Inu Canada National Specialty will be held during the Alberta Kennel Club Summer Classic,
July 31 - Aug 3, 2020.

Details will be announced here.

RESULTS: 2019 - 2012

2019 Regional Specialty – November 9, 2019

Sainte-Lazare, Quebec – United Kennel Club

Judge: Pam Bruce (Ontario)

 

 

 

2019 National Specialty – August 3, 2019

Spruce Meadows, AB – Alberta Kennel Club

Judge: Vicki Abbott (Texas, USA)

Best Of Breed                                       Ch Sunojo's How We Say Zee

Best Of Opposite Sex                           Ch Timberfox's Minion Mayhem

Best Of Winners                                   Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Best Puppy In Breed                             Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Select Dog                                                 GCh Benjiro Etsuko Destini Gift

Select Bitch                                               GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Award Of Merit                                      GCh Sunojo N Wolfriver ZenZayShun

Winners Dog                                            Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Reserve Winners Dog                           Satika N Sunojo's It's Elementary

Winners Bitch                                          Sunojo's Bridget Bordeaux

Reserve Winners Bitch                         Sunojo Reezen For A Red Dress

Veteran Female (7-9)                           Ch Sunojo's Iwami Kagura Go

Veteran Female (9+)                            GCh Tanasea's Destiny O'Timberfox

Best Veteran                                           GCh Tanasea's Destiny O'Timberfox

Best Bred By Exhibitor                         Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Best Stud Dog                                          Ch Sunojo's How We Say Zee

Best Baby Puppy In Breed                  Tsukime's Kaori At D C Kin

 

2019 Sweepstakes – August 3, 2019

Spruce Meadows, AB – Alberta Kennel Club

Judge: Leeza Friedman-Prokopishyn (Calgary, AB)

Best In Juvenile Sweepstakes                            Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Best Opposite in Juvenile Sweeps                    Tsukime's Kaori At D C Kin

Best In Veteran Sweepstakes                           GChEx Timberfox Call Him Docta Jones

Best Opposite in Veteran Sweeps                   GCh Tanasea's Destiny O'Timberfox

 

2019 Regional Specialty – August 1, 2019

Spruce Meadows, AB – Alberta Kennel Club

Judge: Carlos Quinones (Bogotá, Colombia)

Best Of Breed                                                               GCh Benjiro Etsuko Destini Gift

Best Of Opposite Sex                                                GCh Sunojo N Satika's Fiery Glow

Best Of Winners                                                          Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Best Puppy In Breed                                                  Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Select Dog                                                                      Ch Sunojo's How We Say Zee

Select Bitch                                                                    GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Award Of Merit                                                           Ch Timberfox's Minion Mayhem

Winners Dog                                                                 Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Reserve Winners Dog                                                Satika N Sunojo's It's Elementary

Winners Bitch                                                               Timberfox N Sunojo Kiz Da Girl

Reserve Winners Bitch                                              Wolfriver Zenergizer Wildrose

Best Veteran                                                                Ch Sunojo's Iwami Kagura Go

Best Bred By Exhibitor                                              Sunojo N Timberfox Snow Fleury

Best Stud Dog                                                               Ch Sunojo's How We Say Zee

Best Baby Puppy In Breed                                       Tsukime's Kaori At D C Kin

 

2019 Regional Specialty – May 11, 2019

Duncan, BC – Tyee Kennel Club

Judge: Dana Cline (Illinois, USA)

Best Of Breed                                        GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Best Of Opposite Sex                         Ch Sunojo's How We Say Zee

Best Of Winners                                   Timberfox's Felonius Gru

Best Puppy In Breed                           Sunojo Reezen For A Red Dress

Select Dog                                               GCh Sunojo Pai Azyuu Go

Select Bitch                                             GCh Sunojo N Satika's Fiery Glow

Winners Dog                                          Timberfox's Felonius Gru

Veteran Male                                        Anautuk's Game Of Tierce

Winners Bitch                                        Sunojo Reezen For A Red Dress

Reserve Winners Bitch                       Sunojo's Say Yes To Zee Dress

Veteran Female                                   Mizuki Erza

Best Veteran                                         Anautuk's Game Of Tierce

Best Brace                                               Ch Sunojo's The Chosen One

Best Brace                                               Ch Sunojo's Little Red Pill

Best Baby Puppy In Breed                Sunojo's Tempest In A Teapot

 

2018 National Specialty – August 4, 2018

Spruce Meadows, Alberta

Judge: Janice Bannister (Shropshire, UK)

Best of Breed                                        Ch Benjiro Etsuko Destini Gift

Best of Opposite Sex                          GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best of Winners                                     Sunojo's That's What She Zed

Best Puppy In Breed                           Sunojo's That's What She Zed

Select Dog                                               GCh Sunojo N Wolfriver ZenZayShun

Select Bitch                                             Ch Sunojo Sea Monster

Award Of Merit                                    GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Winners Dog                                          Sunojo's How We Say Zee

Reserve Winners Dog                         Sunojo's Eddie Zedder

Veteran Male                                        Ch Asgoodasitgets At Mtn High

Winners Bitch                                        Sunojo's That's What She Zed

Reserve Winners Bitch                       Timberfox's Minion Mayhem

Veteran Female                                   GCh Tanasea's Destiny O'Timberfox

Best Veteran                                         GCh Tanasea's Destiny O'Timberfox

Best Stud Dog                                        Sunojo's How We Say Zee

Best Brood Bitch                                   GCh Tanasea's Destiny O'Timberfox

Best Brace                                               Ch Satika's Valiant Gladiator

Best Brace                                               Ch Satika's Angel With Serenity

Best Baby Puppy In Breed                Satika's The Force Awakens

 

2018 Regional Specialty Sweepstakes – August 3, 2018

Spruce Meadows, Alberta

Judge: Janine Starink (British Columbia, Canada)

Best In Juvenile Sweepstakes                          Timberfox's Felonius Gru

Best Opposite in Juvenile Sweeps                  Timberfox's Minion Mayhem

Best In Veteran Sweepstakes                         GCh Tanasea's Destiny O'Timberfox

Best Opposite in Veteran Sweeps                 Ch Asgoodasitgets At Mtn High

 

2018 Regional Specialty – August 3, 2018

Spruce Meadows, Alberta

Judge: Gloria Geringer (Louisiana, USA)

Best of Breed                                                         GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best of Opposite Sex                                          GCh Sunojo N Wolfriver ZenZayShun

Best of Winners                                                    Sunojo's How We Say Zee

Best Puppy In Breed                                           Timberfox's Felonius Gru

Select Dog                                                               Ch Benjiro Etsuko Destini Gift

Select Bitch                                                             GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Award Of Merit                                                     Ch Sunojo Sea Monster

Winners Dog                                                          Sunojo's How We Say Zee

Reserve Winners Dog                                         Timberfox's Felonius Gru

Veteran Male                                                        Ch Asgoodasitgets At Mtn High

Winners Bitch                                                        Sunojo's That's What She Zed

Reserve Winners Bitch                                       Timberfox's Minion Mayhem

Veteran Female                                                    Ch Satika's Angel With Serenity

Best Veteran                                                          Ch Satika's Angel With Serenity

Best Bred By Exhibitor                                        GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best Stud Dog                                                        Sunojo's How We Say Zee

Best Brood Bitch                                                   Ch Sunojo Sea Monster

Best Brace                                                               Ch Satika's Angel With Serenity

Best Brace                                                           Ch Satika's Valiant Gladiator

Best Baby Puppy In Breed                            Sunojo's Uncharted Territory

 

2017 Regional Specialty – August 4, 2017

Calgary, AB

Judge: Stanley Shen (Singapore, Singapore)

Best Of Breed                                                        GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best Of Opposite Sex                                          Ch Fallscreek's Atari Maye No Kita

Best Of Winners                                                    Langans Brushwood Takai Nozuni

Best Puppy In Breed                                            Langans Brushwood Takai Nozuni

Select Dog                                                               GCh Satika's Torchwood

Select Bitch                                                             Ch WolfRiver's Hear Mee Roar

Award Of Merit                                                     Ch Timberfox's Red Solo Pup

Winners Dog                                                          Satika N Sunojo's It's Elementary

Winners Bitch                                                        Langans Brushwood Takai Nozuni

Reserve Winners Bitch                                       Satika's Celtic Charm

Best Veteran                                                          GCh Tanasea's Destiny O'Timberfox

Best Brace                                                               Ch Satika's Angel With Serenity

Best Brace                                                               Ch Satika's Valiant Gladiator

Best of Breed (Altered)                                     Koyotes Krickets Chibi Koku

 

2017 National Specialty – June 17, 2017

Nanaimo, BC

Judge: Hiroshi Kamisato (Kanagawa, Japan)

Best Of Breed                                             GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Best Of Opposite Sex                              Ch Sunojo Pai Azyuu Go

Best Of Winners                                        Sunojo From Sea To Shining Zee

Best Puppy In Breed                                Sunojo From Sea To Shining Zee

Select Dog                                                   Ch Satika N Sunojo The Great Khan

Select Bitch                                                 Ch Sunojo's Little Red Pill

Award Of Merit                                        Ch Sunojo's Yippee IO KI Yay

Winners Dog                                               Sunojo From Sea To Shining Zee

Reserve Winners Dog                              Sunojo's How We Say Zee

Winners Bitch                                             Sunojo's Banzai Pipeline

Reserve Winners Bitch                            Sunojo's Taketori Monogatari

Best Veteran                                             GCh Tanasea's Destiny O'Timberfox

Best Bred By Exhibitor                            Sunojo From Sea To Shining Zee

Best of Breed (Altered)                         Sunojo's Miss Chievious Kimiko

Best Opposite Sex (Altered)                Sunojo Pai To Getta Kumabear

 

2017 Regional Specialty – June 16, 2017

Nanaimo, BC

Judge: John Rowton (Oregon, USA)

Best of Breed                                        GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best of Opposite Sex                          Sunojo From Sea To Shining Zee

Best of Winners                                    Sunojo From Sea To Shining Zee

Best Puppy In Breed                           Sunojo From Sea To Shining Zee

Select Dog                                               Ch Sunojo Pai Azyuu Go

Select Bitch                                            Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox

Award Of Merit                                   GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Winners Dog                                          Sunojo From Sea To Shining Zee

Reserve Winners Dog                         Sunojo's Sunkist Samurai

Winners Bitch                                        Sunojo's Banzai Pipeline

Reserve Winners Bitch                       Sunojo's Taketori Monogatari

Best Veteran                                        Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox

Best of Breed (Altered)                     Sunojo Pai To Getta Kumabear

Best Opposite Sex (Altered)            Sunojo's Miss Chievious Kimiko

 

2016 National Specialty – June 5, 2016

Caledonia, Ontario

Judge: Robert Hutton, Kentucky, USA

Best of Breed                                  GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Best of Opposite Sex                    GCh Sunojo Cracklin Rosé Timberfox, CGN

Best of Winners                              Satika N Sunojo The Great Khan

Best Puppy in Breed                     Satika N Sunojo The Great Khan

Select Dog                                         Ch Arisu's I'm Your Man

Select Bitch                                       Ch WolfRiver's Hear Mee Roar

Winners Dog                                    Satika N Sunojo The Great Khan

Reserve Winners Dog                   Timberfox V For Victory Sunojo

Winners Bitch                                  Hibiscus She Brings Me Joy

Best Veteran                                   GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Stud Dog                                            GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Best Brace                                         Ch Sunojo Devil In A Red Dress

Best Brace                                         Ch WolfRiver's Hear Mee Roar

Best Baby Puppy in Breed          Timberfox's Red Solo Pup

 

2016 National Specialty Sweepstakes – June 5, 2016

Caledonia, Ontario

Judge: Jean Tremblay

Best in Juvenile Sweepstakes            Timberfox's Red Solo Pup

Best in Veteran Sweepstakes           GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

 

2016 Regional Specialty – June 4, 2016

Caledonia, Ontario

Judge: Francesca Browning-Christina, South Africa

Best of Breed                                  GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Best of Opposite Sex                    GCh Sunojo Cracklin Rosé Timberfox, CGN

Best of Winners                              Satika N Sunojo The Great Khan

Best Puppy In Breed                     Satika N Sunojo The Great Khan

Select Dog                                         Ch Arisu's I'm Your Man

Select Bitch                                       Ch WolfRiver's Hear Mee Roar

Winners Dog                                    Satika N Sunojo The Great Khan

Reserve Winners Dog                   Timberfox V For Victory Sunojo

Winners Bitch                                  Hibiscus She Brings Me Joy

Best Veteran                                   GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Stud Dog                                            GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Best Brace                                         Ch WolfRiver's Hear Mee Roar

Best Brace                                         Ch Sunojo Devil In A Red Dress

Best Baby Puppy In Breed          Asako Go Sapporo Kagasou

 

2016 Regional Specialty – March 26, 2016

Chilliwack, BC

Judge: Lois Wilson, South Africa

Best of Breed                                  GCh Sunojo Cracklin Rosé Timberfox, CGN

Best of Opposite Sex                    Ch Sunojo Pai Azyuu Go

Best of Winners                              Sunojo's Little Red Pill

Best Puppy in Breed                     Sunojo's Little Red Pill

Select Dog                                         GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Select Bitch                                       Ch WolfRiver's Hear Mee Roar

Winners Dog                                    Sunojo's Little Byte of Banzai

Reserve Winners Dog                   Satika N Sunojo The Great Khan

Winners Bitch                                  Sunojo's Little Red Pill

Reserve Winners Bitch                 Sunojo's Rowdy In A Red Dress

Brood Bitch                                      Ch Sunojo Devil In A Red Dress

Best Brace                                         Ch Sunojo Devil In A Red Dress

Best Brace                                         Ch WolfRiver's Hear Mee Roar

Best of Breed (Altered)               Ch Sunojo's Wow Wii WolfRiver

 

2015 Regional Specialty – September 26, 2015

Chilliwack, BC

Judge: Takahiro Miyagawa, Japan

Best of Breed

Ch Sunojo Sea Monster

Best of Opposite Sex

Ch Satika's Torchwood

Best of Winners

Sunojo's Kthxbai Additude

Best Puppy in Breed

Sunojo's Yippee IO KI Yay

Select Dog

Ch Sunojo N Satika's The Phoenix

Select Bitch

GCh Sunojo Cracklin Rosé Timberfox, CGN

Winners Dog

Satika's The Fifth Element

Reserve Winners Dog

Sunojo Red Headed Yahoo

Winners Bitch

Sunojo's Kthxbai Additude

 

 

2015 National Specialty – August 15, 2015

Winnipeg, Manitoba

Judge: Aramis “Joy” Lim, Australia

Best of Breed                                        GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Best of Opposite Sex                          GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo, CGN

Best of Winners                                    WolfRiver's Hear Mee Roar

Best Puppy in Breed                           Ch Timberfox Sweet Symphny Sunojo

Select Dog                                               Ch Satika's Valiant Gladiator

Select Bitch                                             GCh Sunojo Cracklin Rosé Timberfox, CGN

Winners Dog                                          Sionnach's Rusted Kannon

Winners Bitch                                        WolfRiver's Hear Mee Roar

Reserve Winners Bitch                       Sunojo's Kthxbai Additude

Best Veteran                                         Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox, CGN

Brood Bitch                                            Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox, CGN

Best Brace                                               Ch Satika's Angel With Serenity

Best Brace                                               Ch Satika's Valiant Gladiator

 

2015 National Specialty Sweepstakes – August 14, 2015

Winnipeg, Manitoba

Judge: Diane Fast

Best in Juvenile Sweepstakes

Sunojo's Yippee IO KI Yay

Best in Veteran Sweepstakes

Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox, CGN

 

2015 Regional Specialty Sweepstakes – August 14, 2015

Winnipeg, Manitoba

Judge: Linda Appleton

Best In Juvenile Sweepstakes

Sunojo's Yippee IO KI Yay

Best In Veteran Sweepstakes

Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox, CGN

 

2015 Regional Specialty – August 14, 2015

Winnipeg, Manitoba

Judge: Jean McEarlane, New Zealand

Best of Breed

Ch Satika's Torchwood

Best of Opposite Sex

GCh Sunojo Cracklin Rosé Timberfox, CGN

Best Puppy in Breed

Sunojo's Yippee IO KI Yay

Select Dog

Ch Satika's Valiant Gladiator

Select Bitch

GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo, CGN

Winners Bitch

Sunojo's Kthxbai Additude

Reserve Winners Bitch

WolfRiver's Hear Mee Roar

Best Veteran

Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox, CGN

Brood Bitch

Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox, CGN

Best Brace

Ch Satika's Valiant Gladiator

Best Brace

Ch Satika's Angel With Serenity

 

2014 National Specialty – August 2, 2014

Spruce Meadows, Calgary, Alberta

Judge: Luis Pinto Teixeira, Portugal

Best of Breed                                      Ch Satika's Torchwood

Best of Opposite Sex                        Sunojo N Satika's Fiery Glow

Best of Winners                                  Sunojo N Satika's Fiery Glow

Select Dog                                             GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Select Bitch                                           GCh Sunojo Cracklin Rosé Timberfox, CGN

Winners Dog                                        Sunojo N Satika's The Phoenix

Reserve Winners Dog                       Satika's The Fifth Element

Winners Bitch                                      Sunojo N Satika's Fiery Glow

Reserve Winners Bitch                     WolfRiver's Hear Mee Roar

Brood Bitch                                          Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox, CGN

Best Brace                                             Sunojo Devil In A Red Dress

Best Brace                                             WolfRiver's Hear Mee Roar

Best Baby Puppy in Breed              Langans Brushwood Mitsu Niji

 

2014 Regional Specialty – August 1, 2014

Spruce Meadows, Calgary, Alberta

Judge: Arne Foss, Norway

Best of Breed                                      GChEx Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Best of Opposite Sex                        GCh Sunojo Cracklin Rosé Timberfox, CGN

Best of Winners                                  Satika's The Fifth Element

Best Puppy in Breed                         Satika's The Fifth Element

Select Dog                                             Ch Sunojo Buckaroo Banzai

Select Bitch                                           Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox

Winners Dog                                        Satika's The Fifth Element

Reserve Winners Dog                       Sunojo N Satika's The Phoenix

Winners Bitch                                      Sunojo N Satika's Fiery Glow

Reserve Winners Bitch                     WolfRiver's Hear Mee Roar

Brood Bitch                                          Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox, CGN

Best Brace                                             WolfRiver's Hear Mee Roar

Best Brace                                             Sunojo Devil In A Red Dress

 

 

2013 Regional Specialty – May 11, 2013

Duncan, BC

Judge: Lesley Hiltz, USA

Best of Breed                                                  GCHEX Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Best of Opposite Sex                                    Ch Sunojo Cracklin Rosé Timberfox, CGN

Best of Winners                                              Satika's Torchwood

Best Puppy in Breed                                     Satika's Torchwood

Select Dog                                                         BISS AM & CAN CH Ryuukyuumaru Go Gold Typhoon JP AOM

Select Bitch                                                       Ch Tanasea's Destiny O'Timberfox, CGN

Winners Dog                                                    Satika's Torchwood

Veteran Male                                                  BISS AM & CAN CH Ryuukyuumaru Go Gold Typhoon JP AOM

Winners Bitch                                                  Sunojo Pai Shenz Iza Virchoo

 

2012 National Specialty – August 3, 2013

Spruce Meadows, Calgary, Alberta

Sweepstakes Judge: Hugh Middleditch

Best in Juvenile Sweepstakes

Sunojo Buckaroo Banzai

Best Opposite in Juvenile Sweeps

Ch Sunojo Cracklin Rosé Timberfox

Best ii Veteran Sweepstakes

Koyotes Krickets Princess Miya

Best Opposite in Veteran Sweeps

Copperdots-Morningstar Royce

 

Judge: Hiroshi Kamisato, Japan

Best of Breed                                                Sunojo Buckaroo Banzai

Best of Opposite Sex                                  Koyotes Aoi's Hikari Hoshi

Best of Winners                                            Sunojo Buckaroo Banzai

Best Puppy in Breed                                   Koyotes Aoi's Hikari Hoshi

Award of Merit                                             GCHEX Timberfox Call Him Docta Jones, CGN

Winners Dog                                                  Sunojo Buckaroo Banzai

Reserve Winners Dog                                 Morningstar Shinriki At Mtn High

Winners Bitch                                                Koyotes Aoi's Hikari Hoshi

Reserve Winners Bitch                               Sunojo's Sea Serpunt

Best Veteran                                                 Copperdots-Morningstar Royce

Stud Dog                                                          Ch Sunojo's No Punin Ten Ded

Brood Bitch                                                    Morningstar Shomi At Koyotes

Best Brace                                                       Koyotes Shomi's Flower

Best Brace                                                       Koyotes Shomi's Kuro Komi

Best of Breed (Altered)                             Koyotes Krickets Chibi Koku

 

Contact Us

Please note that this is not an on-line market; Shiba Inu are not bought/sold through this site. If you are looking for a puppy, please check the Breeders Directory to contact breeders directly.

Contact Form